poniedziałek, 16 listopada 2015

Peyote płaski parzysty


Krótko o peyote.

To jeden z moich ulubionych sposobów plecenia koralików. Ścieg peyote znany jest też pod nazwą ścieg ukośny lub pejotl. Nie wymaga używania krosna przy pracy. W jednym rzędzie może być zarówno parzysta jak i nieparzysta liczba koralików, mogą być tkane jako płaskie paski, kule lub rurki. Ścieg peyote jest wizualnie podobny do ściegu cegiełkowego, jednak różni je wykonanie. 
Wiele kultur na całym świecie stosowało ścieg peyote w swoich ornamentach. Jest popularny dzięki jego wszechstronności oraz stosunkowo łatwego i szybkiego wykonania.
Nazwa wywodzi się od południowoamerykańskiego kaktusa, którego bruzdy na powierzchni układają się w podobny wzór. Związane z nazwą jest także wykorzystywanie tego ściegu do zdobienia przedmiotów używanych w ceremoniach peyotla (pejotla). Wyznawcy peyotla, rdzenni Amerykanie, czczą wyżej wymieniony kaktus.

Peyote krok po kroku.

1. Ustalamy ile koralików chcemy mieć w jednym rzędzie i na początek nawlekamy podwójną ilość. Pierwsza nawleczona porcja koralików rozłoży się na dwa rzędy. Na pierwszym koraliku można zawiązać supełek aby nić się nie wysnuwała w trakcie pracy, a ścieg był bardziej ścisły.


2. Nawlekamy kolejny koralik aby rozpocząć trzeci rząd. Nitkę przewlekamy przez przed ostatni koralik z nawleczonych wcześniej, w przeciwnym kierunku. Nowy koralik i ostatni powinny ułożyć się jeden nad drugim. W tym celu mocno ściągamy nitkę.


3. Dodajemy następny koralik i przewlekamy nitkę przez pierwszy koralik z lewej strony, jest to pierwszy z koralików początkowych.


4. Znów mocno ściągamy nitkę. Koraliki powinny ułożyć się w wyraźny wzór - na przemian pół koralika w górę, pół koralika w dół.


5. Wygładzamy koraliki i naciągamy nitkę trzymając ją między palcami. Zaczynamy czwarty rząd nawlekając kolejny koralik i przewlekając nitkę przez pierwszy z lewej wystający koralik.


6. Następny koralik umieszczamy przeciągając nitkę przez drugi wystający koralik w trzecim rzędzie i ściągamy nitkę. Wszystkie kroki powtarzamy aż do uzyskania pożądanej długości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz